Albert Long Hall’de Beethoven’ın 250. doğum yılına özel müzikal şölen

23 yıldır düzenli olarak her Çarşamba akşamı Albert Long Hall’de gerçekleştirilen klasik müzik konserleriyle yediden yetmişe tüm İstanbullu müzikseverlerle bir araya geliyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk

23 yıldır düzenli olarak her Çarşamba akşamı Albert Long Hall’de gerçekleştirilen klasik müzik konserleriyle yediden yetmişe tüm İstanbullu müzikseverlerle bir araya geliyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Hava Yolları ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ın destekçisi olduğu konserler dizisi, bahar dönemi konserleri Çarşamba akşamı 19:30’da İstanbullu müzikseverlerle buluşmaya devam edecek. “Müzik Yakınlaştırır” temasıyla müzikseverleri yakına gelmeye davet eden Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri 2019/2020 Konser Sezonu Mart ayında gerçekleştireceği konserlere 04 Mart Çarşamba akşamı Trio Alba ile devam ediyor!

 

 

Beethoven’ın 250. doğum yılına özel olarak ünlü bestecinin 18 Aralık’taki doğum gününde başlayan sekiz konserlik ‘’Beethoven 250’’ konser dizisi ise ‘’Romantik Dönem Bestecisi Beethoven” başlıklı konserle Mart ayında da devam edecek.

 

Mart ayının ilk konseri yaklaşık 10 yıldır prestijli salonlarda konserler veren ve festivallere davet edilen Trio Alba ile gerçekleşiyor. Oda müziği repertuvarının iki önemli eserini içeren bir programla ALH Klasik Müzik Konserleri’ne konuk oluyor. Programın ilk yarısında Schubert’in piyanolu üçlü repertuvarına yaptığı önemli katkılardan biri olarak kabul edilebilecek Mi Bemol Majör Piyanolu Üçlü yer alıyor. Smetana’nın Sol minör Piyanolu Üçlüsü ile devam eden program müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

2019 Kasım ayında başlayan “Rus Oda Müziği Tarihi” temalı konser dizisinin ikincisi, tamamen piyano müziğine odaklanıyor. 2019 yılında Çaykovski Yarışması’nda üçüncü olan ve kısa sürede uluslararası bir kariyere ulaşan genç piyanist Konstantin Emelyanov, Rus müziğinin devleri Çaykovski, Rahmaninov ve Stravinski’nin eserlerinden oluşan bir programla ALH Klasik Müzik Konserleri kapsamında ilk kez İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.

 

‘’Beethoven 250’’ konser dizisiyle ünlü besteci anılıyor

Bu yılı müzik anlamında çok önemli kılan bir kutlama ALH sahnesinde de yerini alıyor, Beethoven’ın 250. doğum yılını müzikal bir şölenle taçlandırıyor. Sekiz konserden oluşan “Beethoven 250” başlıklı konser dizisi birbirinden değerli sanatçıların yer aldığı konserleri ayda bir dinleyici ile buluşturmayı sabırsızlıkla bekliyor. Dizinin Mart ayındaki konseri 18 Mart tarihinde “Romantik Dönem Bestecisi Beethoven” başlıklı konser ile devam ediyor. Hem solistlik hem de oda müziği kariyerlerini uluslararası alanda sürdürenEsen KıvrakDorukhan Doruk ve Birsen Ulucan, bestecinin erken dönemine ait iki piyanolu üçlü ile Klasik stili nasıl kavradığını; programdaki üç sonat ile ise besteciyi kuşatan koşulların ifadedeki özgürlüğe, dramatik kontrastlara ve lirisizme nasıl ulaştığını göstermeyi amaçlıyor.

Carmina Burana Boğaziçi’nde!

Türkiye’nin önde gelen profesyonel topluluklarından olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, 25 Mart Çarşamba akşamı klasik müzik tarihinin en kült eserleri arasında sayılan Carmina Burana’yı çok özel bir temsille Boğaziçi Üniversitesi’ne getiriyor. Perküsyon, piyano, solistler ve koro ile icra edilecek eser, Carl Orff’un da besteci olarak vokal ve perküsif yazısını ön plana çıkartıyor. En sık icra edilen klasik müzik eserlerinden biri olan Carmina Burana, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nun 30 yıllık tecrübesiyle ve farklı bir kavrayışla İstanbullu müzikseverlerle buluşturuyor.

 

Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri serisi yıl içerisinde birbirinden farklı, sıradışı, müziği sanatın farklı disiplinleri ile birleştiren seçkin programlarıyla 2019-2020 konser sezonu Nisan ayında da müzikseverleri konuk etmeye devam edecek.

 


Hibya Haber Ajansı

249
Okunma