img

Asya piyasaları yeni haftaya satış ağırlıklı bir seyirle başladı


Bugün Ne Bekliyoruz? Asya piyasaları yeni haftaya satış ağırlıklı bir seyirle başladı. Asya’da Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) faiz indirimine gitmesinin ardından hisse endekslerinde pozitif bir seyir izlenmekte. Şanghay Bileşik Endeksi %0,52, Shenzhen Bileşik Endeksi %0,70 artıda; Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,17 satıcılı seyrediyor. Pandemi tedbirleri kapsamındaki sert kısıtlamaların ardından kredi talebini canlandırmak için piyasaları desteklemeye devam eden PBOC, bugün bir ve beş yıllık kredi ana faiz oranlarında (LPR) indirime gitti. PBOC geçen hafta sürpriz bir şekilde iki faiz oranında indirime gitmişti. Bu sabah Japonya’da kayıplarını bir miktar azaltan Nikkei225 Endeksi’nde %0,47, Topix Endeksi’nde yataya yakın satıcılı bir seans görmekteyiz. Güney Kore Kospi Endeksi %1,19 ekside seyrediyor. Bugün küresel veri takviminde önemli bir gelişme bulunmuyor. Yurt içinde geçen ayın yabancı turist sayısı ve yurt dışı üretici fiyat endeksi (YDÜFE) takip edilecek. YD-ÜFE haziranda yıllık %110,66, aylık %9,18 ve on iki aylık ortalamalara göre %75,95 arttı. Ana sanayi gruplarında hem yıllık hem de aylık bazda enerji maliyetlerindeki belirgin artış dikkat çekmişti. Sektörlere göre incelendiğinde de en fazla artış rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen haftaki sürpriz faiz indiriminin ardından ticari kredileri indirmeye yönelik makro ihtiyati tedbirler açıklanırken Borsa İstanbul tarafında rekor seviyelerin devam ettiğini görmekteyiz. BIST100 Endeksi, küresel piyasalardaki satışların etkisiyle güne satıcılı başlayabilir. Gösterge endeksin kısa vadede pozitif görünümünü koruyabileceğini düşünmekteyiz.

 

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu? Avrupa hisse endeksleri haftanın son işlem gününde %0,10-1,96 aralığında düşerek negatif bir görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %1,12 ve CAC 40 Endeksi %0,94 düşüş kaydetti. FTSE 100 Endeksi ise yatay alıcılı bir seyir izleyerek bölgeden pozitif ayrıştı. ABD hisse endeksleri de negatif bir görünüm sergiledi. Nasdaq Bileşik Endeksi %2’den fazla düşerek aşağı yönlü harekete öncülük etti. S&P 500 Endeksi %1,29 ve Dow Jones Endeksi %0,86’lık düşüşle takip etti. EUR/USD paritesi %0,48’lik düşüşle yaklaşık bir aylık aradan sonra yeniden 1 seviyesine geriledi. Dolar Endeksi (DXY) 0,6 puan artarak 108 puanın üzerine yükseldi. Zira ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin faizi 9,2bp’lik artışla %2,98’e ulaşarak son bir ayın en yüksek günlük kapanışını yaptı. Brent petrol %0,49 düşerek varil başına 95USD’ye geriledi. Geçtiğimiz hafta boyunca değer kaybeden ons altın cuma günü %0,64’lük düşüşle 1.747USD düzeyine indi.

BIST 100 Endeksi gün boyu yatay hareket edip haftanın son işlem gününü 3.020 puanda stabil kalarak tamamladı. Böylelikle gösterge endeks küresel hisse endekslerinden pozitif ayrıştı. USD/TRY kuru %0,29 artarken paritedeki gerilemenin etkisiyle EUR/TRY kuru %0,21 düştü. Ons altındaki düşüşe bağlı olarak gram altın 6 TL değer kaybederek 1.016 TL’ye geriledi.

Kaynak Piramit Menkul Değerler
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.