Hasbro, çocukların oyun kişiliğine uygun oyuncak seçimine dikkat çekiyor

 Dünyanın en iyi oyun ve eğlence deneyimini yaşatma hedefiyle çalışan Hasbro, “İlk Oyunda Aşk” kampanyasıyla çocukların oyun kişiliğine uygun oyuncak seçiminin önemine dikkat çekiyor; çocuk psikoloğu Dr. Laverne Antrobus iş birliğiyle hazırladığı testle ebeveynlerin oyuncak seçimini kolaylaştırmayı hedefliyor.  

Hasbro “İlk Oyunda Aşk” Kampanyasıyla Çocukların Oyun Kişiliğine Uygun Oyuncak Seçimine Dikkat Çekiyor

Hasbro, çocuklar için doğru oyuncak seçiminin önemine dikkat çekmek amacıyla “İlk Oyunda Aşk” isimli kampanyasını Kasım ayında hayata geçiriyor. Ebeveynler, İlk Oyunda Aşk kampanyası kapsamında hazırlanan internet sitesinden çocuklarının oyun kişiliğini belirleyen bir testi yanıtlayabiliyor. Ardından, testte verilen yanıtlar doğrultusunda çocuğun baskın oyun kişiliğine uygun oyuncak önerileri sunuluyor.

İlk Oyunda Aşk kampanyasının çıkış noktası Hasbro’nun beş Avrupa ülkesinde 10.000 ebeveyn ile gerçekleştirdiği araştırmaya dayanıyor. Araştırmaya göre ebeveynler, çocukları için oyuncak seçiminde hem zorluk yaşıyor hem de seçtikleri hediyeyle çocuklarının beklentilerini karşılayamadığını düşünüyor. 

Ebeveynler oyuncak seçiminde zorluk yaşıyor

Ebeveynler ile yapılan araştırmadan bulgulara bakıldığında:

  • Ebeveynlerin neredeyse yarısı (yüzde 47) çocuklarının yılbaşı hediyelerinden memnun olmadıklarını söylüyor. 
  • Ebeveynlerin yüzde 30’u ise yılbaşı için çocuklarına ne hediye alacakları konusunda sorun yaşıyor. 
  • Yılbaşı hediyesi için çocukların beklentisine uygun düşmeyen ürünler seçenler arasında sırasıyla büyükanne ve büyükbabalar (yüzde 31), hala/teyzeler (yüzde 23), akrabalar (yüzde 14) ve arkadaşlar (yüzde 12) geliyor.
  • Televizyon reklamları (yüzde 61), mağazalarda gördükleri oyuncaklar (yüzde 52), arkadaşlarda görülen oyuncaklar (yüzde 45), arkadaşlarının yılbaşı için istediği oyuncaklar (yüzde 33) ve sosyal medya (yüzde 28) gibi faktörler çocukların hediye oyuncak beklentilerini etkiliyor. 

Çocukların sekiz farklı oyun kişiliği

Hasbro’nun kampanyası, ABD’de Ulusal Oyun Enstitüsü’nün kurucusu psikiyatrist ve oyun araştırmacısı Dr. Stuart Brown’ın geliştirdiği Oyun Kişiliği teorisinden ve “Oyun” adlı kitabında tanımladığı 8 oyun kişiliğinden ilham alıyor. Bu teoriler, nörobilim ve doğal davranışları dikkate alarak bir kişinin oyunla ilişki kurma biçimini açıklıyor.

Hasbro, çocukların oyun kişiliğinin belirlenmesi için İlk Oyunda Aşk internet sitesinde Uzman Çocuk Psikoloğu Dr. Laverne Antrobus ile hazırladığı “Oyun Kişiliği” testine yer veriyor. Testi tamamlayan ebeveynlere çocuklarının oyun kişiliğine yönelik detaylı bilgi veriliyor ve baskın oyun kişiliğine uygun oyuncak önerileri sunuluyor. 

Hasbro Hakkında

Dünyanın en iyi oyun ve eğlence deneyimini yaşatma hedefiyle çalışan Hasbro, 1984 yılından beri Türkiye’de de faaliyet gösteren küresel bir oyun ve eğlence şirketidir. Oyun, oyuncak ve tüketici ürünlerinden televizyon programları, sinema filmleri, dijital oyunlar, müzik ve sanal gerçeklik deneyimlerine uzanan geniş bir yelpazeyle Hasbro; büyük yeniliklere, hikayelere ve markalara imza atarak tüm dünyadan izleyicilerinin hayatına dokunuyor. Hasbro’nun ikonik markaları arasında NERF, MAGIC: THE GATHERING, MY LITTLE PONY, TRANSFORMERS, PLAY-DOH, MONOPOLY, BABY ALIVE, POWER RANGERS, PEPPA PIG ve PİJAMASKELİLER’in yanı sıra önemli partner markaları da yer alıyor. Hasbro, küresel eğlence stüdyosu eOne ile de markalarını özgün içerikleri ve hikâye anlatımıyla ekranlara taşıyor. Kurumsal sorumluluk ve hayırseverlik çalışmalarıyla dünyayı çocuklar ve aileleri için daha iyi bir yer haline getirmeyi hedefleyen şirket, CR Magazine’in (Kurumsal Sorumluluk Dergisi) “En İyi 100 Kurumsal Vatandaş” listesinde 10 yıldır üst üste yer alıyor. Hasbro ayrıca son 10 yıldır dünyanın en saygın araştırma merkezlerinden Ethisphere Enstitüsü’nün belirlediği “Dünyanın En Etik Şirketleri” listesinde bulunuyor.


Hibya Haber Ajansı

Okunma